Laboratorium chemiczne jest to miejsce, które może być dość niebezpieczne. Z tego to powodu, zanim ktokolwiek zostanie tam dopuszczony do pracy, musi przejść odpowiednie szkolenie. Szkolenie to zapewnia z jednej strony odpowiedni poziom wiedzy, odnośnie do tego, jak się zachować oraz jak i kiedy używać niektórych urządzeń lub instalacji. Do takich instalacji należą laboratoryjne dygestoria wyciągowe.

Co to są laboratoryjne dygestoria wyciągowe?Jeśli idzie o kwestię tego, czym są laboratoryjne dygestoria wyciągowe, to najlepiej jest to opisać w taki sposób, że są to instalacje, które umożliwiają przeprowadzenie reakcji chemicznej w izolowanej przestrzeni. Dodatkowo taka przestrzeń jest wyposażona w odpowiedni wyciąg, który pozwala nam usunięcie szkodliwych oparów.


Czy w każdym laboratorium chemicznym musi znaleźć się laboratoryjne dygestorium wyciągowe?

 laboratoryjne dygestoria wyciągowe


Zasada jest dość prosta. Laboratorium chemiczne może funkcjonować bez dygestorium, ale zakres pracy w takim laboratorium jest bardzo ograniczony. Możemy w nim przeprowadzać tylko podstawowe reakcje, a nawet w przypadku tych podstawowych nie możemy wykonywać wszystkich. Każda reakcja chemiczna, która wiąże się z wydzieleniem energii, trujących parów, lub po prostu, kiedy nie wiemy, co będzie je produktem, musi być prowadzona w dygestorium z wyciągiem. Założyć więc powinniśmy, że w każdym laboratorium dygestorium lub dygestoria laboratoryjne wyciągowe powinny się po prostu znaleźć i nie ma co tutaj z tym dyskutować. Jest to w zasadzie sprawa podstawowa.