Nie da się ukryć, że laboratoria są miejscem niezwykle istotnym i niezbędnym w codziennej pracy szpitala. Ważne jest więc, by zarówno sprzęt jak i inne akcesoria były dopasowane tak, by ułatwić pracownikom prace z materiałami. Nie tylko najwyższej jakości sprzęt laboratoryjny, przeznaczony do testowania i badania pobranych próbek jest więc istotny, ale także meble, które powinny zapewnić pracownikom komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Zwykle mało docenianym elementem wyposażenia laboratorium jest krzesło laboratoryjne. To właśnie one spełniają jedną z ważniejszych roli w laboratoriach. Czym więc powinno się cechować dobre krzesło laboratoryjne?
Organizacja miejsca dla pracowników w laboratorium
Chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w laboratorium, szczególnie istotna jest organizacja miejsca pracy, by wszystko mogło przebiegać sprawnie i bez zarzutów. W laboratorium zwykle panują określone standardy, których należy przestrzegać, jednak równie istotna jest również atmosfera, by pracownicy mogli liczyć na dobre samopoczucie, co z kolei przełoży się na efektywność wykonywanych zadań. Istotne jest więc zadbanie o każdy, nawet najmniejszy detal, podczas organizacji przestrzeni w laboratorium. Jednym z takich właśnie detali są krzesła laboratoryjne, które wciąż są niedoceniane i wybierane często przypadkowo. Jednak muszą one sprostać określonym wymaganiom i potrzebom, by rzeczywiście ułatwiły pracownikom wykonywanie poszczególnych zadań. Czym charakteryzuje się dobre krzesło laboratoryjne?
Cechy dobrego krzesła laboratoryjnego
Jak wiadomo laboratorium jest miejscem pracy wielu osób, co oznacza, że jest ono szczególnie narażone na gromadzenie się różnego rodzaju bakterii czy nawet zarazków. Spotykają się w nim różni ludzie, z różnych środowisk, a co więcej pracuje się z dość niebezpiecznymi materiałami. Jak więc łatwo można wywnioskować, wszystkie niebezpieczne drobnoustroje spotykają się zazwyczaj na powierzchniach płaskich i łatwo dostępnych. Co więcej, właśnie z takimi powierzchniami mają najczęściej kontakt pracownicy. Krzesła laboratoryjne nie należą do wyjątków w tym przypadku. Okazuje się, że to właśnie ich powierzchnia- gładka i płaska, sprzyja nagromadzeniu się zarazków. Przy wyborze dobrego krzesła laboratoryjnego, niezmiernie ważny jest więc materiał, z którego dany egzemplarz został wykonany. Po pierwsze musi on wyróżniać się tym, że bardzo łatwo będzie utrzymać go w czystości, a dodatkowo powierzchnia takiego materiału, musi być odporna na silne, chemiczne środki czyszczące. Dzięki temu zachowamy w laboratorium normy narzucone przez sanepid, a dzięki odporności materiału, nie będziemy musieli wymieniać krzesła co miesiąc. Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, dobrego krzesła laboratoryjnego jest jego waga- parametr ten często jest pomijany podczas zakupów. Niemniej jednak im lżejsze będzie krzesło laboratoryjne, tym łatwiej będzie się na nim przemieszczać, operować i wykorzystywać jego możliwości np. funkcję obrotową. W związku z tym, przy wyborze krzesła laboratoryjnego istotna jest również jego konstrukcja, która powinna połączyć zarówno lekkość, że wspomnianą już wytrzymałością. Pamiętajmy, że lekka konstrukcja w laboratorium nie będzie wstanie wytrzymać zbyt długo, a już po niecałym roku użytkowania trzeba będzie rozglądać się za nowym kompletem krzeseł laboratoryjnych. Należy więc wybierać krzesła laboratoryjne od znany producentów, którzy są wstanie połączyć zarówno lekką jak i niezwykle trwałą konstrukcję.