W obliczu zmagań świata z COVID-19 warto opowiedzieć kilka słów o wyposażeniu laboratoriów, które zajmują się m.in. diagnozowaniem osób poddanych kwarantannie.

Jednym ze standardowych elementów wyposażenia jest tzw. dygestorium znane również jako wyciąg laboratoryjny. Jaka jest jego funkcja? Czym się charakteryzuje?

Dygestorium w każdym laboratorium

Za tą tajemniczą nazwą kryje się oparta na stosunkowo prostym działaniu przeszkolona komora, która swoim kształtem przypomina klasyczną szafę znajdującą się w każdym polskim mieszkaniu.

Podstawowym zadaniem tego rodzaju urządzenia jest odprowadzanie różnego rodzaju szkodliwych substancji poza laboratorium (m.in. trujących oparów, czy też nieprzyjemnych gazów).

Oprócz tego dygestoria stanowią ochronę przez pożarami i wybuchami.
Tego rodzaju sprzęt może znaleźć się w każdym rodzaju laboratorium.

Kto najczęściej korzysta z tego sprzętu?

Sprzęt używany w innych celach może być elementem wyposażenia zarówno laboratorium chemicznego, analitycznego, jak i w laboratoriach biologicznych. Warto również nadmienić, że tego rodzaju wyposażenie znajduje również zastosowanie podczas produkcji przemysłowej (w określonych sytuacjach).

Aktualnie istnieją dwa podstawowe rodzaje tego urządzenia. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć? W laboratoriach znajdować się mogą dwa różne rodzaje tego elementu wyposażenia. Modele szyberkowe lub szczelinowe. Różnią się one ze względu na sposób wietrzenia komory roboczej.

Author

Naukowiec