Magnetyczne mieszadło laboratoryjne wykorzystywane jest nie tylko do mieszania, ale również do miksowania płynów w próbkach laboratoryjnych. W zależności od potrzeb stosuje się różne urządzenia oraz różne sposoby mieszania. Jeżeli chodzi o energiczne mieszanie, to najlepszym wyborem są właśnie magnetyczne mieszadła laboratoryjne.

Czym wyróżniają się magnetyczne mieszadła laboratoryjne?

Jak wspomniano powyżej do konkretnych próbek laboratoryjnych należy zastosować mieszadło o różnej mocy. Najlepszym wyborem jest mieszadło rolkowe, które pozwala delikatnie kołysać próbki. Do silniejszego mieszania polecane są mieszadła magnetyczne. Na rynku dostępne są modele z metalową albo ceramiczną płytą pod którą umieszczony jest oczywiście magnez. Mechanizm mieszania polega na tym, że magnez porusza się z jednolitą prędkością poruszając mieszadło laboratoryjne. Do mieszania najczęściej wykorzystuje się cylindryczny pręt mieszający, który wykonany jest z powłoki szklanej albo PTFE. Powłoka wykonana z politetrafluoroetylenu zabezpiecza mieszadło przed działaniem chemikaliów i wysokich temperatur (nawet do 250°C).

O czym należy pamiętać?

Obroty mieszadła laboratoryjnego zazwyczaj ustawia się manualnie. Większość urządzeń wyposażonych jest w wyświetlacz cyfrowy, dzięki któremu można kontrolować poszczególne ustawienia. Najlepsze urządzenia wyposażone są w funkcję timera, która umożliwia zatrzymanie mieszadła po upływie określonego czasu. Przydać może się także funkcja podgrzewania, która dostarcza równomiernie ciepło podczas mieszania.

Author

Naukowiec