Warto mieć świadomość, że zdecydowanie najbardziej istotnym zadaniem wirówki laboratoryjnej jest rozdzielanie zawiesin, a także emulsji. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że dzięki działaniu wspomnianego produktu możliwe jest uzyskanie próby, która będzie podzielona na określone frakcje. Jak działa wirówka laboratoryjna?

Czysta fizyka

Należy zdawać sobie sprawę, że omawiana wirówka laboratoryjna w największym możliwym uproszczeniu jest urządzeniem, którego bęben jest wprawiony w stosunkowo szybki ruch obrotowy.

Warto również zaznaczyć, że jego stałe przyspieszenie będzie zdecydowanie przekraczało ziemskie przyspieszenie. Oznacza to tym samym, że wielokrotnie jest zwiększana szybkość sedymentacji. Produkt pozwala na otrzymanie próby rozdzielonej na części charakteryzujące się różną gęstością.

Wirówki można stosować nie tylko w laboratorium

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wirówki znajdują zastosowanie w bardzo dużej liczbie miejsc, nie tylko i wyłącznie laboratorium. Doskonałym przykładem może być sokowirówka. Jej zadaniem jest bowiem oddzielenie miąższu od soku owocowego.

Z kolei wirówki mleczarskie wykorzystywane są do oczyszczenia mleka z drobnoustrojów, a także różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ponadto dzięki temu, że oddzielany jest tłuszcz od mleka, pozostawiony jest na końcu pełny produkt. Nie wszyscy mają świadomość, że wirówki są również jednym z elementów suszarek czy pralek automatycznych.

Zadaniem wspomnianych wirówek jest nie tylko i wyłącznie usunięcie nadmiaru wody z wypranych tkanin, ale również znaczne skrócenie czasu suszenia.

Wirówkę laboratoryjną dostaniesz w tym sklepie

Author

Naukowiec