Bezpieczna i wydajna praca w laboratorium chemicznym, medycznym czy biologicznym nieodłącznie związana jest ze stosowaniem specjalistycznego sprzętu. Do niezbędnego wyposażenia każdego laboratorium należą między innymi dygestoria laboratoryjne, które szczególnie wpływają na bezpieczeństwo i higienę pracy w miejscu, jakim jest laboratorium.

Dygestoria laboratoryjne – co to takiego?

Zwane również inaczej wyciągiem laboratoryjnym jest w rzeczywistości przeszkloną komorą w kształcie szafy, której głównym zadaniem jest zapobiegnięcie wydostawaniu się do przestrzeni laboratorium szkodliwych substancji oraz ochrona przed ewentualnymi pożarami
i eksplozjami.

Praca w laboratoriach, szczególnie tych chemicznych, biologicznych czy medycznych jest uznana za pracę niebezpieczną.

Dobry produkt

Laborant jest narażony na liczne odczynniki chemiczne, które mają żrące lub toksyczne działanie. Istnieje więc duże ryzyko zatrucia, m.in. niebezpiecznymi gazami, które uwalniają się podczas przeprowadzanych analiz. Istnieją również zagrożenia wybuchu lub pożaru, ponieważ stosowane substancje są łatwopalne.

Praca
z dygestorium laboratoryjnym znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy laboranta.

Jak to działa?

Każde dygestorium laboratoryjne zaopatrzone jest w specjalny wentylator, najczęściej umiejscowiony na dachu, który wydmuchuje z niego powietrze poza teren laboratorium.

Normy europejskie określają, że każde musi być wyposażone w czujnik kontroli przepływu powietrza oraz blokadę podnoszenia okna na wysokość 500 mm z możliwością kontrolowanego zwolnienia tej blokady.

Odpowiednie wyposażenie

Poza tym wszystkie są wyposażone w przednią szybę, która ma regulowaną wysokość, tak aby można było tam włożyć ręce, chroniąc jednocześnie oczy i twarz. Istnieją dwa podstawowe modele. Pierwszy z nich to taki, który montowany jest na blacie laboratoryjnym i na stałe mocowany
do ścian.

Te drugie są niezależną konstrukcją wraz z zintegrowanym blatem. Poza tym każdy standardowy tego rodzaju sprzęt jest wyposażony w kilka innych niezbędnych elementów oraz może posiadać dodatkowe funkcje.

Author

Naukowiec