Produkty homogenizowane dostępne są w niemal wszystkich większych sklepach z żywnością. Mało kto jednak wie, co to tak naprawdę oznacza ich przyjemna dla ucha nazwa. Co warto wiedzieć na temat homogenizacji? Oto najważniejsze informacje.
Homogenizowany – co to znaczy?
Homogenizacja, co to takiego? To proces polegający na wytworzeniu jednorodnej mieszaniny ze składników, które nie ulegają zmieszaniu w sposób naturalny. Oznacza to, że składnikom trzeba nieco… pomóc. Homogenizacja umożliwia powstanie jednolitej konsystencji materiału, który używany jest głównie w przypadku produktów wykonanych z mleka. Metoda zabija bakterie, ale może też powodować zmienienie smaku oraz konsystencji. Wpływa też na zawartość wartości odżywczych.
Warto wiedzieć, że homogenizacji mogą zostać poddane różnego rodzaju materiały: stałe, płynne oraz mieszaniny. Homogenizacja popularnością cieszy się nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również kosmetycznym, farmaceutyce, zakładach chemicznych czy biotechnologicznych.

Homogenizacja, co to oznacza dla zdrowia?
Zastanawiając się nad tym, czy homogenizacja jest zdrowa nie można przejść obojętnie obok faktu, że proces ten powoduje wręcz zmniejszenie się stężenia cholesterolu w surowcu. Co za tym idzie, zgodnie z aktualnymi wynikami badań i obserwacji homogenizacja nie jest szkodliwa dla zdrowia. Sprawdź na https://danlab.pl/slownik/homogenizacja/.
Dzięki powyższemu wyjaśnieniu powinno stać się jasne co to homogenizacja. Warto mieć również na uwadze, że produkty poddane temu procesowi:
- są lekkostrawne;
- są dobre dla najmłodszych, którzy mogą mieć problem z akceptacją jogurtów i produktów o nietypowej konsystencji, np. jogurtów z owocami;
- są doskonałe do bezpośredniego spożycia, jak i jako dodatek do ciast czy innych potraw.