Apteczka taktyczna z pewnością przyda się każdemu, kto prowadzi survivalowy tryb życia. Taki asortyment jest też niezastąpiony u żołnierzy oraz u harcerzy, którzy czasami przez wiele tygodni muszą żyć w ciężkich warunkach – w lesie, na polu lub w górach. Gdzie kupić więc taką specjalistyczną apteczkę? Co powinno się w niej znaleźć? Na jaki koszt należy się nastawić? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Co powinno znaleźć się w apteczce survivalowca?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, iż specjalistyczna apteczka taktyczna (zobacz) jest niezastąpiona, jeżeli lubi się mocne wrażenia. W sytuacjach awaryjnych specjalny zestaw jest wręcz niezastąpiony, dlatego też trzeba zadbać o to, by niczego w nim nie brakowało. Przygotowując podstawowe artykuły medyczne, należy pamiętać o tym, że wymienione poniżej elementy mogą uratować życie. Zestawy pierwszej pomocy muszą zawierać więc: bandaże, blistry/plastry, chusteczki antyseptyczne, rękawice nie lateksowe, okulary ochronne, rękawiczki lateksowe i winylowe, pęsety, płyn do płukania oczu, środki przeciwbólowe, maść na oparzenia, środki odstraszające owady i balsam do opalania.

Kiedy na pewno warto ją mieć przy sobie?

Wychodząc na zewnątrz i uprawiając sport, powinniśmy mieć przy sobie podstawowe wyposażenie, które pomoże nam w nagłych wypadkach. Osoby udzielające pierwszej pomocy zazwyczaj zadają pytania dotyczące urazów przed zastosowaniem leczenia. Posiadanie pod ręką apteczki pierwszej pomocy może zaoszczędzić cenny czas potrzebny na reagowanie w sytuacjach awaryjnych. Dlatego posiadanie apteczki taktycznej na wycieczkach górskich, w lesie, na polanie czy też podczas rozmaitych obozów daje pewność, że wszystko, co znajduje się w apteczce, jest dostępne, aby w razie potrzeby poradzić sobie z urazem.

Apteczki specjalistyczne zawierają m.in.: tabletki antyhistaminowe oraz bandaże na różne skaleczenia i siniaki. Można w nich znaleźć także środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, płyny antybakteryjne, gaziki jałowe, plastry itp. Zdecydowanie jest to podstawowy asortyment, który obowiązkowo powinien znaleźć się w każdym plecaku obok śpiwora, dzieży przeciwdeszczowej, zapałek, latarki, kompasu itd. Warto o tym pamiętać zarówno podczas krótkich wyjazdów, jak i tych dłuższych. Osoby, które w okresie wakacyjnym planują survivalowe wyjazdy, obowiązkowo powinny w takie apteczki taktyczne zaopatrzyć się jak najszybciej. Jak się okazuje w praktyce, wcale nie tak łatwo je kupić w sklepach stacjonarnych. Wiele osób decyduje się nawet samodzielnie skompletować taką apteczkę według swoich potrzeb.