Wirówka laboratoryjna służy do rozdzielania zawiesin i emulsji. Dzięki jej działaniu uzyskuje się próbę, która jest wyraźnie podzielona na frakcje. Jak ona działa? Jakie siły wykorzystuje?
Czysta fizyka
Wirówki laboratoryjne to urządzenia, których bęben wprawiany jest w bardzo szybki ruch obrotowy. Jego stałe przyspieszenie znacznie przekracza przyspieszenie ziemskie, a przez to wielokrotnie zwiększa szybkość sedymentacji, czyli osadzania się. Dzięki jej działaniu otrzymujemy próbę rozdzieloną na części o różnej gęstości. W znacznym stopniu ułatwia to ich rozdzielenie.
Nie tylko w laboratorium
Wirówki to urządzenia, które są wykorzystane we wielu miejscach oprócz laboratoriów. Działają one na tej samej zasadzie, co wirówki laboratoryjne, ale służą innym celom. Przykładem może być sokowirówka, która oddziela miąższ od soku owocowego. Wirówki mleczarskie używa się by oczyścić mleko z drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Ponadto, oddzielają tłuszcz od mleka, pozostawiając pełen produkt. Wirówki są też elementem pralek automatycznych, czy suszarek do prania. Wirówki te usuwają nadmiar wody z wypranych tkanin, tym samym zdecydowanie skracając czas suszenia. Wirówki wykorzystywane są także w przemyśle spożywczym, mineralnym, tekstylnym, chemicznym i farmaceutycznym. Wirówki przeciążeniowe są wykorzystywane do badania wpływu przeciążeń na ludzkie ciało. Jest to element szkolenia przyszłych astronautów.