Refraktometr to bardzo popularne urządzenie laboratoryjne, które wykorzystywane jest od wielu lat do pomiaru właściwości cieczy. Mechanizm działania tego urządzenia w dużej mierze opiera się na zjawisku jakim jest załamanie światła.

Jakie są rodzaje?

Na pierwszy rzut oka większość refraktometrów prezentuje się tak samo. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą jednak częścią optyczną. Każdy sprzęt może mieć zabudowaną własną charakterystyczną skalę, dzięki której można bardzo szybko odczytać badaną wielkość.

Jak to działa?

Obsługa refraktometru jest bardzo prostym i intuicyjnym zadaniem. Aby dokonać pomiaru należy na skośny szklany pryzmat nałożyć kilka kropelek cieczy i zamknąć je przy pomocy przezroczystej przykrywki. Następnie należy pryzmat skierować naprzeciwko słońcu i odczytać pomiar korzystając z pomocy specjalnego okularu. W większości modelach stosuje się okrągły przeziernik z pionową skale.

Jakie zastosowanie?

W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się refraktometry samochodowe, dzięki którym można szybko dokonać pomiaru temperatury zamarzania substancji chłodzącej. Profesjonalny refraktometr wykorzystywany jest także w przemyśle spożywczym, rolniczym i hodowlanym. Spotkać można specjalne urządzenia do pomiaru miodu albo specjalne modele dla winiarzy. Nie można zapominać także u profesjonalnych urządzeniach, które wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle metalowym.