W dzisiejszych czasach ciężko byłoby znaleźć szpital, który nie posiada urządzenia do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Przyrządy medyczne, które służą do wielorazowego użytku muszą być bezwzględnie wysterylizowane, tak aby nie pozostały na nich ślady drobnoustrojów oraz bakterii. Czym charakteryzują się takie narzędzia?
Jakie warunki powinny spełniać preparaty i urządzenia do sterylizacji?

W branży medycznej przyjęto uniwersalną normę wyznaczającą sterylność. SAL (Sterility Assurance Level) dopuszcza przetrwanie jednego drobnoustroju na milion. Forma sterylizacji jest dobierana wedle wytycznych producenta narzędzi medycznych. Przede wszystkim proces nie może w żaden sposób wpływać na zmianę właściwości sterylizowanych narzędzi. Liczy się krótki czas działania preparatu i urządzenia. Równie ważnym kryterium jest niska awaryjność maszyny i przystępne koszty eksploatacji. Sposób sterylizacji nie może mieć negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.
Metody sterylizacji narzędzi medycznych
Najpopularniejsze metody sterylizacji dzielą się na wykonywane w wysokiej i niskiej temperaturze. Urządzenie do sterylizacji narzędzi chirurgicznych od DanLab w wysokiej temperaturze działa na zasadzie generowania suchego gorącego powietrza lub wytwarzanej pod wysokim ciśnieniem pary wodnej. Maszyny przeznaczone do sterylizacji w niskiej temperaturze działają przy wykorzystaniu tlenku etylenu, formaldehydu lub plazmy gazowej i należą do metod najczęściej preferowanych przez szpitale. Niektóre placówki medyczne wykonują sterylizację przy użyciu ciekłego kwasu nadoctowego, ozonowania lub jonizowania.