Sorbenty to specjalne materiały absorbujące, które mają przede wszystkim zastosowanie w wypadku wycieku różnego rodzaju substancji. Jeśli Twoja branża może liczyć się z tego rodzaju ewentualnościami, to warto mieć w pogotowiu tego rodzaju produkty. Czym kierować się przy zakupie sorbentów?

Zależnie od rodzaju substancji

Wybór odpowiedniego materiału absorbującego powinien być przede wszystkim podyktowany rodzajem przewożonej czy przetrzymywanej cieczy. Zupełnie inne produkty stosuje się w przypadku cieczy na bazie wody, olejów, paliw czy substancji agresywnych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko dobór odpowiedniego środka skutkuje szybkim i skutecznym usunięciem określonej substancji.

Pod jaką postacią dostępne są sorbenty?

Pod jaką postacią dostępne są sorbenty?

Te praktyczne materiały do absorbowania cieczy mogą być naturalne, mineralne oraz syntetyczne. Mają postać między innymi granulatu, rękawa lub maty. Każdy rodzaj lepiej sprawdzi się w określonej sytuacji, np. rękawy warto stosować w trudno dostępnych miejscach, a maty szczególnie wtedy, gdy chcemy uniknąć przecieku substancji do podłoża.

Dlaczego warto stosować materiały absorbujące?

Pozwalają na skuteczne i bezpieczne usunięcie niepożądanej cieczy na różnego rodzaju powierzchniach. Cechuje je wysoka wchłanialność, a także wysoka zdolność do zatrzymywania w sobie pochłoniętego płynu. Poza tym są odporne na tarcie, rozciąganie i rozrywanie. Są również nietoksyczne, a także koszty ich utylizacji są mniejsze nawet o 40%. Posiadają także zdolność utrzymywania się na powierzchni wody.

Author

Naukowiec