Meble laboratoryjne to niezwykle specyficzny sprzęt, który powinien spełniać określone parametry. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia ich funkcjonalności, ale również (a może przede wszystkim) bezpieczeństwa użytkowników.

Co zalicza się do mebli laboratoryjnych?

Tym mianem określa się ogół mebli, które są niezbędne dla zapewnienia optymalnego funkcjonowania różnego rodzaju laboratoriów, zarówno naukowych, jak i użytkowych.

W skład sprzętów tego typu wchodzą między innymi stoły laboratoryjne, dygestoria, szafki laboratoryjne czy szafy na odczynniki.

Jakie rodzaje stołów laboratoryjnych można znaleźć na rynku?

W zależności od potrzeb i warunków lokalowych, w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje stołów laboratoryjnych – takich jak stoły wyspowe, przyścienne czy wagowe. Oprócz nich, możliwy jest także zakup stelaży na stoły.

Dobór odpowiednich stołów uzależniony jest w głównej mierze od potrzeb. W laboratoriach, w których niewiele używa się klasycznych blatów, nie ma potrzeby umieszczać wielu takich stołów.

Dobrym pomysłem może być wybór takich stołów, których wysokość można regulować. Laboranci czy naukowcy pracujący przy nich nie są z pewnością jednakowego wzrostu. Zapewnienie im możliwości wyboru optymalnej wysokości stanowić będzie znaczące ułatwienie pracy.

Jak wybrać odpowiednie meble laboratoryjne?

Wybór najlepszych mebli laboratoryjnych nie jest łatwą sprawą. Przede wszystkim, muszą one posiadać wszelkie niezbędne atesty, które dają pewność, że sprzęt ten może być użytkowany przy niebezpiecznych substancjach. Takie właśnie odczynniki często są używane w laboratoriach, a ich przypadkowe wylanie na niedostosowany blat mogłoby – w najlepszym wypadku – zakończyć się jego zniszczeniem.

W przypadku szaf na odczynniki, istotnym elementem jest możliwość ich wygodnego i bezpiecznego zamknięcia.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Dobrej klasy meble będą droższe, jednak koszt ten szybko się zwróci, gdy okaże się, że meble mogą z powodzeniem posłużyć przez długie lata.

W internecie meble laboratoryjne kupimy w sklepach takich jak np. Renggli.pl

Author

Naukowiec