Każdy z nas chcąc zaopatrzyć się w nowy stół, krzesło, kanapę czy szafę, udaje się do sklepu z wyposażeniem wnętrz. Wydaję się nam, że w takim miejscu znajdziemy wszystkie rodzaje mebli, ale czy tak faktycznie jest? Dla osób, które zajmują się urządzaniem lub pracą w laboratorium mikrobiologicznym, chemicznym czy analitycznym, wizyta w takim sklepie będzie zbędna.

Mebli laboratoryjnych nie znajdziemy w żadnym z popularnych sklepów meblowych. Takie obiekty muszą posiadać określone atesty i pozwolenia, aby mogły przysłużyć się w badaczom. Taki rodzaj mebli ma przede wszystkim ułatwiać pracę naukowcom. Jest to sprzęt specjalistyczny, do którego dostęp jest ograniczony.

Przykłady mebli laboratoryjnych

Ci z nas, którzy chociaż na chwilę znaleźli się kiedyś w pracowni naukowej wiedzą, że w jej wnętrzu nie brakuje stołów, blatów czy szafek laboratoryjnych (np. podwieszanych lub mobilnych). Takie obiekty wykonane są zazwyczaj z metalu, żywicy fenolowej czy ceramiki monolitycznej. Meble laboratoryjne występują we wielu kolorach i modelach. Stworzenie współgrającego ze sobą wystroju nie będzie zatem ogromnym wyzwaniem. Mają one sprawiać, że praca badaczy będzie bardziej komfortowa. Często meble laboratoryjne posiadają regulowane nogi, dzięki czemu naukowiec może pracować zarówno na stojąco jaki i na siedząco.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu laboratoryjnego?

Przed kupieniem tego rodzaju mebli koniecznie sprawdź oporność produktu na zimne i gorące temperatury, kwasy i i zasady chemiczne, wilgoć oraz zarysowania i ścieranie.

Author

Naukowiec