Bufory laboratoryjne są szeroko stosowane w branży diagnostycznej, laboratoryjnej i medycznej. Są niezbędnymi elementami odpowiedzialnymi za prawidłowy przebieg wielu reakcji chemicznych, w tym tych, które prowadzą do otrzymywania na przykład leków. W branży tej stosuje się różnego typu bufory, które wykazują różne właściwości.

Najbardziej znane bufory laboratoryjne

Wśród wielu dostępnych na rynku buforów laboratoryjnych na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich, a m.in. bufor TAE, który stosowany jest do procesów elektroforezy agarozowej kwasów nukleinowych DNA i RNA. W jego składzie wyróżnia się Tris, octan oraz EDTA. Kolejnym niezwykle znanym buforem jest bufor TBE, który to powszechnie stosowany jest w biochemii oraz biologii molekularnej. W jego składzie wyróżniamy Tris, kwas borowy oraz EDTA. Na uwagę zasługuje także bufor TE, który wykorzystywany jest do izolacji DNA i RNA. Znany jest również bufor do izolacji tkanek, czyli bufor do trawienia enzymatycznego, który używany jest na początkowym etapie izolacji materiału genetycznego.

Znaczenie buforów laboratoryjnych w praktyce

W większości przypadków roztwory laboratoryjne wykorzystywane są do utrzymywania odpowiedniego pH, a wiele z nich zawiera też składniki, które odpowiedzialne są za przeprowadzanie reakcji chemicznych. Inne z kolei utrzymują cząsteczki w odpowiednim stanie, zapobiegając ich rozpadowi. Bufory mają ogromne znaczenie nie tylko w typowej diagnostyce, ale także we wszystkich procesach, które służą do otrzymywania różnego typu produktów.

Author

Naukowiec