Wyposażenie laboratoriów musi spełniać szereg wymogów. Chociaż często meble wykorzystywane są do przechowywania różnych rzeczy, w przypadku laboratoriów pełnią funkcję także przestrzeni roboczej. To z kolei wymaga, by były odporne na działanie szeregu substancji, które wykorzystywane są w trakcie przeprowadzania reakcji chemicznych. Ich wytrzymałość, możliwość łatwego utrzymania porządku, sterylność to podstawowe wymagania, które muszą zostać spełnione przez meble laboratoryjne.
Odpowiednia jakość wykonania
Szereg prac, które przeprowadza się w przestrzeni laboratoryjnej wymaga odpowiednich warunków. Nie chodzi tylko o brak pobocznych związków, które mogą mieć wpływ na zachodzące reakcje, czy odczyty. Wszelkiego rodzaju drgania, czy wibracje w trakcie pracy, mogą doprowadzić do nieobiektywnych wyników. Dlatego jednym z podstawowych elementów, które stosowane są w tego typu miejscach, są stoły antywibracyjne. Jest to także przestrzeń, na której znajduje się waga. Ogromna precyzja, jakiej wymaga przeprowadzenie poszczególnych reakcji powinna iść w parze z jak najbardziej sprzyjającymi warunkami pracy. Antywibracyjny blat stołu pozwoli zniwelować ryzyko błędów w wadze poszczególnych składników.
Funkcjonalność i wygoda pracy
W odpowiedniej aranżacji laboratorium należy kierować się również komfortem w trakcie pracy. Często wiele godzin trzeba spędzić w pozycji siedzącej, podczas przeprowadzania badań, dlatego warto zakupić wygodny fotel, który także można w łatwy sposób wyczyścić. Warto również rozważyć dodatkowo umieszczenie jednego bądź kilku taboretów przy stanowiskach roboczych. Modele z kółkami są komfortowych i funkcjonalnym rozwiązaniem.
Właściwe rozmieszczenie mebli
W przypadku przestrzeni laboratoryjnych, bardzo istotne jest właściwe rozmieszczenie mebli. Warto wziąć pod uwagę stanowiska pracy, jak też ich ogólne przeznaczenie. To pozwoli na lepszy dobór elementów. Obok samych stołów. czy kontenerów na dokumenty, świetnie sprawdzają się także szafki wiszące. W dużej mierze przeznaczone są do przechowywania odczynników i innego typu materiałów. Jeśli chodzi o meble laboratoryjne, są one wykonane z wysokiej jakości materiałów, z uwzględnieniem stali nierdzewnej, aluminium, jak też przeszkleń, czy szklanych półek. Chodzi o stworzenie warunków, które są jak najbardziej obojętne chemicznie, a jednocześnie ich sprzątanie jest proste i nie zajmuje dużo czasu.
Przeznaczenie mebli laboratoryjnych
Trzeba także wziąć pod uwagę, jakiego typu materiały będą przechowywane w poszczególnych szafkach. Inne wymogi stosowane są do miejsc, gdzie przechowuje się dokumentacje, inne natomiast do tych, gdzie trzyma się chemikalia. Szafki na chemikalia posiadają oddzielne strefy wydzielone na związki takie, jak kwasy, czy zasady, a także właściwe oznaczenie na frontach. Dodatkowo wszelkiego rodzaju elementy mechaniczne, jak prowadnice, wykonano z chemoodpornych materiałów. Z uwagi na zastosowany system, posiadają one blokadę, jak też niwelują drgania i wstrząsy w celu zwiększenia bezpieczeństwa w laboratorium.
Jakie meble do laboratorium?
Jeśli chodzie o meble laboratoryjne to kategoria bardzo szeroka. Obok typowych dla wielu pomieszczeń mebli, takich jak szafki, czy stoły (z tą różnicą, iż te do laboratorium są wykonane z odpowiedniego typu materiałów) ważne jest także wyposażenie przestrzenie laboratoryjnej w bardziej specjalistyczne elementy. Pozwalają one na przeprowadzanie różnego typu procesów, jak też mają określone funkcje. Dotyczy to między innymi ociekaczy laboratoryjnych.