Pipeta to przyrząd laboratoryjny wykorzystywany do przenoszenia odmierzonej cieczy i substancji. Ma ona swoje zastosowanie przy badaniach chemicznych, w biologii molekularnej oraz w badaniach medycznych. Pipeta pozwala precyzyjnie dozować daną substancję, przez co jest niesamowicie istotna w wykonywaniu większości badań laboratoryjnych. Na rynku istnieją pipety o różnorodnych poziomach dokładności, przez co różnią się swoim ostatecznym zastosowaniem i wykorzystaniem. 

Rodzaje pipet

  • Pipeta Pasteura zwana potocznie pasterówką. Jest to najprostsze narzędzie o niewielkiej objętości, często nie posiadają one skali. Jest to pipeta jednorazowa, a na rynku można spotkać zarówno plastikowe jak i szklane wersje. 
  • Pipeta miarowa to pipeta posiadająca nawet metr długości. Na niej możemy odnaleźć precyzyjną skalę skalibrowaną w ten sposób, że uwzględnia ona stratę cieczy spowodowaną pozostaniem jej na ściankach. Jej dolna część jest zwężana, podczas gdy na druga zakłada się pompkę lub gumową ssawkę. 
  • Pipeta automatyczna to pipeta, w której pobieranie substancji wykonywane jest przy pomocy mechanizmu na bazie tłoczka, gdzie wcześniej laborant ustala ilość pobranej substancji. Pozwala ona szybko pobrać małą ilość cieczy, która nie przekracza 1 ml. 

Budowa pipet

Pipety wykonuje się najczęściej ze szkła i posiadają one regularny kształt. Dzięki zwężonej końcówce pobieranie i zasysanie cieczy jest łatwiejsze. W pipetach wielorazowych wymieniana jest jej końcówka, którą należy w odpowiedni sposób zutylizować. 

Author

Naukowiec