Ważnie, mierzenie i odmierzanie to kluczowe czynności, które wykonuje się w różnego rodzaju laboratoriach. Tylko precyzyjne pomiary pozwalają uniknąć ewentualnych błędów, które mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, dlatego niezbędnym urządzeniem w takich miejscach jest waga laboratoryjna.

Najważniejsza precyzja

Wagi laboratoryjne to urządzenia, które służą najwyższej precyzji pomiarowej. Wyznaczają dokładną masę substancji oraz w zależności od zastosowań, mogą także różnić się dokładnością pomiaru. Na rynku dostępne są między innymi wagi o następujących dokładnościach pomiarów:

– 0 0001 g

– 0 001 g

– 0 01 g

– 0 1 g

– 1-5 g

Ze względu na nośność oraz czułość

Wśród tego rodzaju precyzyjnych wag najważniejsze są dwie podstawowe wielkości: nośność oraz czułość. Dlatego też dzieli się je w następujący sposób:

– laboratoryjna waga precyzyjna

Charakteryzuje się większym udźwigiem i odważa większe ilości substancji.

– laboratoryjna waga analityczna

Charakteryzuje ją bardzo wysoka czułość i precyzja. Służy do odważanie głównie małych ilości, gdzie dokładność stawiana jest na pierwszym planie.

– waga techniczna

Przeznaczona jest do pracy przy zgrubnym ważeniu.

Na rynku dostępnych jest wiele tego rodzaju wag. Zdecydowanie różnią się ceną oraz jakością. Przy zakupie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na istotne parametry, jak choćby solidna obudowa.

Waga laboratoryjna

Warto również pamiętać o tym, że dokładne pomiary są możliwe wraz ze specjalnym stołem wagowym.