Pożary w Polsce są w wielu miejscach są ignorowane. Stanowią one jednak olbrzymie zagrożenie dla nas, naszych rodzin i majątku! Niestety przeważająca część pożarów jest jednak powodowana, przez nieumyślność i brak wiedzy, a skutki mogą dosięgnąć nie tylko nas, ale i wszystkich w budynku.

Powody pożarów

W większości za pożary w naszych domach odpowiadamy my sami. Jest to spowodowane najczęściej brakiem wiedzy, lub nieuwagą. Należy podkreślić, że nie musi być to nasza nieuwaga.

Jeżeli mieszkamy w bloku należy zwracać uwagę, na czynności, które mogłyby spowodować pożar również wśród naszych sąsiadów.

Jeżeli widzimy, że nasza sąsiadka, do której przychodzimy na kawę ma niebezpieczny zwyczaj wyrzucania niedopałków, gdzie popadnie, albo sąsiad z góry jest fanatykiem fajerwerków i nie trzyma ich do końca bezpiecznie, powinniśmy zwrócić im na to uwagę.

Jak się bronić?

Jak jednak my sami również mamy kolosalny wpływ, na nasze otoczenie i szansę wybuchu ognia.

Być może dobrym pomysłem byłoby zainwestowanie w szafy ognioodporne, w których moglibyśmy trzymać nasze dokumenty, warto również nie zagracać sobie mieszkania! Jeżeli nasze pokoje są całe zastawione meblami i pamiątkami będzie nam bardzo ciężko znaleźć drogę wyjścia w razie pożaru!

Author

Naukowiec