Stoły i blaty mebli kuchennych są najczęściej i najbardziej eksploatowane. Gorące garnki, plamy oleju czy wina, duży kontakt z wodą i ostrymi narzędziami sprawia, że słabszy i gorszy materiał szybko traci swój wygląd – pęka, pęcznieje, ma porysowaną powierzchnię. Do produkcji mebli kuchennych, zwłaszcza blatów, zaczęto używać bardziej trwałych materiałów. 

Blaty kuchenne

Za najbardziej trwałe i odporne uważane są blaty z kamienia – granitu, marmuru. Materiał ma naturalne pochodzenie, pięknie się prezentuje, lecz jego cena jest wysoka. Bardzo często producenci oferują blaty pokryte żywicą epoksydową, czy blaty postformowane. 

Blat postforming – co to jest?

Wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość i trwałość oraz wysoka klasa higieny, czyli w nowoczesnych kuchniach, łazienkach, placówkach gastronomicznych, w gabinetach lekarskich czy w laboratoriach stosowane są blaty postforming. Tworzy go płyta wiórowa (zazwyczaj 3-warstwowa), laminat (który zaginana się i przykleja na gorąco do odpowiednio wyprofilowanej krawędzi płyty), papier przeciwprężny wilgociouodporniony (spód płyty) oraz obrzeże melaminowe (tylna krawędź). Miejsca styku laminatu z papierem przeciwprężnym zabezpieczona spoina z kleju poliuretanowego. 

Blat postforming – cechy

Blaty spełniają dość wysokie wymogi wytrzymałościowe i są odporne na ścieranie. Ich instalacja w kuchni nie oznacza jednak, że można na nich robić wszystko. Przede wszystkim należy zwrócić bardzo dużą uwagę na montaż płyty – miejsca łączenia ze sobą dwóch płyt lub płyty ze zlewozmywakiem muszą być uszczelnione i zabezpieczone przed kontaktem z wodą. Na powierzchni stołu nie wolno używać ostrych narzędzi oraz agresywnych środków barwiących (chemikalia czy niektóre soki mogą spowodować odbarwienia). Blaty charakteryzują się dużą odpornością na podwyższoną temperaturę, jednak gorące garnki mogą mieć z nim bardzo krótki kontakt. Im bardziej urozmaicona struktura laminatu, tym więcej czasu należy poświęcić na utrzymanie stołu w czystości – najlepiej sprawdzają się te o gładkiej i delikatnej powierzchni.

Author

Naukowiec